Firmosen Marrëveshje, Erdogan Pret Ramën: Shqiptarët Janë Vëllezërit Tanë


Kryeministri Edi Rama ndodhet në Turqi në një vizitë dy ditore.Kryeministri shoqërohet në këtë vizitë nga ministri Punëve të Brendshme Bledi, Çuçi, ajo e transporteve dhe infrastrukturës Belinda Balluku, ministria e arsimit Evis Kushi, zëvendës ministri punëve të jashtme Gent Tare si dhe drejtori policisë së shtetit Ardi Veliu. Hvp videvnn 5 svkonda dhe shfvqen pvmjet eksklvzive

Në një konferencë të përbashkët u firmosën disa marrëveshje me s dy vendeve, në fushën e kulturës, arsimit dhe të tjera.Presidenti turk Erdogan tha se Shqipëria dhe Turqia janë dy vende mike, dhe shqiptarët janë vëllezërit tanë siç u shpreh ai.” Unë jam shumë i kënaqur që pres Ramën dhe delegacionin e tij, dëshiroj që t’i uroj mirëseardhjen në Turqi, Shqipëria është një mik dhe vëlla, kemi luftuar së bashku dhe kemi lënë gjurmë në histori, jemi dy popuj vëllezër. Gjurmët tona mund të shihen në shumë fusha, dhe qytete si Elbasan , Korçë e Vlorë.

Ne e konsiderojmë detyrë që ta forcojmë akoma më shumë lidhjen tonë, me Ramën kemi folur për të forcuar bashkëpunimin, i ngritëm marrëdhëniet në nivelin e partnerit strategjik.Në takimet tona me Ramën përveç çështjeve bilaterale diskutuam dhe çështjet e tjera rajonale, kulturore e shumë të tjera.

Be the first to comment on "Firmosen Marrëveshje, Erdogan Pret Ramën: Shqiptarët Janë Vëllezërit Tanë"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*