Flet Grenelli: Edi Rama është vizionar për Open Balkan – do krijohen vende pune, Kosova gaboi


Pas vizitës në Serbi, ish-i dërguari i presidentit Donald Trump për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Richard Grenell, zgjodhi të vizitojë Shqipërinë. Ndalesën e parë diplomati amerikan e bëri në “Prestige Resort” në Golem, ku u prit nga Presidenti i “Hysenbelliu Group”, zoti Irfan Hysenbelliu. Grenell nuk i kurseu fjalët që shprehnin admirimin për resortin e mrekullueshëm dhe natyrën e bukur shqiptare. Hvp videvnn 5 svkonda dhe shfvqen pvmjet eksklvzive

“Ne jemi duke parë për mundësira që të investojmë përmes investimeve të huaja në Ballkan, por më specifikisht në Shqipëri dhe bregdeti i Shqipërisë është i mrekullueshëm, është vendi ideal. Resorti “Prestige” është vërtetë i mahnitshëm, një vend të fantastik krahasuar me gjithë botën. Fakti që jam këtu, në këtë resort është një nder për mua. Deti më pëlqen më tepër, është i përkryer, unë vetë vij nga Los Angelos, pra jetoj pranë detit, por këtu deti është ekstremisht i bukur. I dua shqiptarët, dua kuzhinën shqiptare, është e mrekullueshme. Sapo erdhëm këtu dhe do ta shijojmë këtë deri javën tjetër”, tha Grenell.

Në një intervistë ekskluzive për News24 Richard Grenell tregoi arsyen që e riktheu në Ballkan pasi la detyrën e lartë në administratën Trump. Grenell tha se po promovon investimet e huaja dhe bashkëpunimin ekonomik ne rajon, si e vetmja mënyrë për të garantuar mirëqenie për të gjithë qytetarët, por veçanërisht për të siguruar më shumë mundësi punësimi për brezin e ri. JU FTOJM TE SHT YPNI VID EON ME POS HT DUKE E HAP HAPSIREN RE KALMUESE ME POSHTE

“Vizioni i Presidentit Trump për dialogun mes Kosovës dhe Serbinë, kishte të bënte me krijimin e vendeve të punës, me ekonominë, ideja ishte që rajoni i Ballkanit të ecte përpara. Ne kemi folur për politikën për dekada të tëra, por nuk kishte shumë progres kur ishim vetëm të ulur në tavolinë dhe diskutonim vetëm për politikë, kështu që ishte dëshira jonë që të përparonim ta shtynim më tej duke folur për zhvillimin ekonomik, duke folur për punësimin e rinisë, ja këtë kemi parë së fundmi, marrëveshja për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike që bëri të mundur administrata Trump ishte shumë e frytshme. Por ajo që ne duam të shohim është vijimësia e atij investimi, ja prandaj jam këtu, nuk punoj më për qeverinë. Jam në sektorin privat, dhe ne jemi duke parë mundësitë për të krijuar një sektor privat për investimet e huaja në Ballkan. Këtu jemi për të parë projekte të ndryshme, për të kuptuar më mirë ke investitor duhet të sjellim për investimet e huaja”, tha Grenell.

Pas vizitës në Serbi, ish-i dërguari i presidentit Donald Trump për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Richard Grenell, zgjodhi të vizitojë Shqipërinë. Ndalesën e parë diplomati amerikan e bëri në “Prestige Resort” në Golem, ku u prit nga Presidenti i “Hysenbelliu Group”, zoti Irfan Hysenbelliu. Grenell nuk i kurseu fjalët që shprehnin admirimin për resortin e mrekullueshëm dhe natyrën e bukur shqiptare.

“Ne jemi duke parë për mundësira që të investojmë përmes investimeve të huaja në Ballkan, por më specifikisht në Shqipëri dhe bregdeti i Shqipërisë është i mrekullueshëm, është vendi ideal. Resorti “Prestige” është vërtetë i mahnitshëm, një vend të fantastik krahasuar me gjithë botën. Fakti që jam këtu, në këtë resort është një nder për mua. Deti më pëlqen më tepër, është i përkryer, unë vetë vij nga Los Angelos, pra jetoj pranë detit, por këtu deti është ekstremisht i bukur. I dua shqiptarët, dua kuzhinën shqiptare, është e mrekullueshme. Sapo erdhëm këtu dhe do ta shijojmë këtë deri javën tjetër”, tha Grenell.

Be the first to comment on "Flet Grenelli: Edi Rama është vizionar për Open Balkan – do krijohen vende pune, Kosova gaboi"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*