Gruaja që mund t’i jep fund karrierës politike të Vucicit, di shumëçka rreth presidentit serb

Mediat rajonale këto ditë janë plot me artikuj për Dijana Hrkaloviq, një ish-zyrtare e lartë e Ministrisë së Brendshme së Serbisë, e cila u arrestua të premten si pjesë e një hetimi për fshehjen e provave të vr*sjes. Ish-sekretares shtetërore të Ministrisë së Brendshme të Serbisë iu caktua masa e paraburgimit prej 30 ditëve për shkak të “ekzistencës së rrethanave që tregojnë se duke qëndruar në arrati, ajo do të pengonte procedurën duke ndikuar te dëshmitarët”, shpjegoi Gjykata e Lartë në Beograd.

Lajmi se ish-krahu i djathtë i ministrit të policisë është arrestuar është intrigues në vetvete, por 34-vjeçarja Hrkaloviq ka tërhequr vëmendjen e mediave dhe publikut për të paktën dy arsye të tjera: pamjen e saj tërheqëse dhe faktin që arrestimi i saj është episodi i fundit në një çështje shumë më të madhe. Presidenti serb, Aleksandër Vuçiq, i preferuari i tij deri vonë, Nebojsha Stefanoviq, ministri aktual i Mbrojtjes, sekretarja shtetërore e të cilit ishte Dijana Hrkaloviq, dhe Partia Progresive Serbe në pushtet. Shto këtu faktin që Vuçiq mori kontrollin e të gjitha institucioneve në Serbi, si dhe fushatën e tabloideve të regjimit kundër Stefanoviq dhe Hrkaloviq, raporton AlbKos News.

Vuçiq foli edhe për arrestimin e Dijana Hrkaloviqit, e cila në fakt nuk ka ndonjë autoritet kushtetues që të merret me hetimet e policisë, por deri më tani kjo nuk e ka ndaluar atë të bëjë pikërisht atë. Në fund të fundit, më parë si Ministër i Policisë, intimiteti i tij më i ngushtë ishte Stefanoviq, i cili është komprometuar sot, ndërsa tani është pasardhësi i tij, Aleksandar Vulin. Përkundrazi, Vuçiq vazhdimisht jep deklarata në publik në hetime dhe mafia, duke pretenduar se drejton luftën kundër mafies, në të cilën Vulin e ndihmon me besnikëri.

Dijana Hrkaloviq përjetoi një ngritje në karrierë kur erdhi në pushtet Vuçiq. Hrkaloviq iu bashkua policisë në muajin prill të vitit 2014 si Zëvendës Ministre e Kabinetit, nga Agjencia e Informacionit të Sigurisë (BIA). Ajo ishte një staf i ri dhe ambicioz i SNS-it, dhe ndërkohë ajo gjithashtu mori një doktoratë në psikologji. Ajo u zgjodh Sekretare e Shtetit në muajin korrik të vitit 2017. Hrkaloviq hyri në strukturat e sigurisë të Serbisë si kuadër politik në kohën kur Vuçiq u bë kryeministër i Serbisë dhe ishte gjithashtu shefe e Zyrës për Koordinimin e Shërbimeve të Sigurisë.

Sipas portalit të pavarur kërkimor KRIK, Hrkaloviq ishte partner i xhandarit, Nenad Vuçkoviq (Vuçko), një nga njerëzit me ndikim në polici i cili u zbulua se ishte pranë grupit kriminal të të ndjerit, Aleksandar Stankoviqit (Sale Mutavi). KRIK zbuloi se ndërsa Dijana Hrkaloviq ishte në pozita të larta në Ministrinë e Brendshme, policia serbe arrestoi kryesisht anëtarë të klanit Skaljar, ndërsa kriminelët nga klani kundërshtar Kavaq rrallë përfunduan pas hekurave.

Lidhja mes mafies dhe policisë në Serbi nuk është asgjë e re. Gjatë qëndrimit të saj, numri i çështjeve penale në Serbi u rrit, dhe numri i rasteve të zgjidhura mbeti i ulët. PërpIasjet kriminaIe u përshkallëzuan në vitin 2015 – kur 18 persona vdiqën në Iikuidime krlminaIe. Përfaqësuesit e Ministrisë së Punëve të Brendshme u përpoqën disa herë të paraqisnin më mirë situatën duke manipuluar statistikat. Të dhënat, megjithatë, tregojnë se në pesë vitet e fundit, për aq kohë sa Hrkaloviq ka qenë në Ministrinë e Brendshme, 78 persona janë Iikuiduar në konfrontime kriminaIe dhe se vetëm pesë raste janë zgjidhur, shkruan KRIK.

Në fund të fundit, lidhja midis mafies dhe policisë në Serbi nuk është asgjë e re, ajo lidhje u krijua në vitet 1990 dhe nuk është shkëputur plotësisht deri më sot. Vetëm klanet mafioze dhe zyrtarët e policisë që janë në terren po marrin radhën. Dje, Blic publikoi gjithashtu një fotografi të rrjetit të dyshuar kriminal të organizuar nga Hrkaloviq në strukturat e sigurisë. “Grupi Mangusta u formua për të monitoruar anëtarët e dy klaneve më të fuqishme mafioze në Serbi në atë kohë – Skaljarski dhe Kavaçki. Me rekomandimin e Dejan Milenkoviq – Bagzi, atëherë shef i Shërbimit të Metodave të Hetimit Special (SSIM) të Drejtorisë së Policisë Kriminale , Coka Damjanoviq u soll në polici”, thekson Blic.

Be the first to comment on "Gruaja që mund t’i jep fund karrierës politike të Vucicit, di shumëçka rreth presidentit serb"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*