Janari sjell dimrin e vërtetë, ja ç’pritet të ndodhë këtë muaj me motin


Gjysma e parë e janarit sjell mot të ftohtë me reshje bore në Europën Perëndimore, ndërsa mot më i butë i pasur me reshje në pjesën më të madhe të kontinentit. Hvp videvnn 5 svkonda dhe shfvqen pvmjet eksklvzive

Po ashtu, rrethi Polar deri nga mesi i janarit paraqitet shumë më i ngrohtë, se normalja pasi temperaturat do të jenë deri 20 gradë mbi vlerat tipike të janarit për zonën polare. Hvp videvnn 5 svkonda dhe shfvqen pvmjet eksklvzive

Kjo situatë ndryshon në gjysmën e dytë të janarit ku tablotë sinoptike për Europën rrotullohen me gati 180 gradë; moti i butë me reshje ngjitet lart në zonat Polare dhe në brigjet Perëndimore të Europës ndërsa moti i kthjellët dhe shumë i ftohtë, zbret në Qendër, Lindje dhe Europën Juglindore.

Be the first to comment on "Janari sjell dimrin e vërtetë, ja ç’pritet të ndodhë këtë muaj me motin"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*