“Ky është një hap i madh”, Vuçiq publikon foton me Ramën dhe Zaev


Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq ka publikuar në Instagram një foto nga takimi me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama dhe kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev. Takimi i tyre është mbajtur në prag të Samitit të Shkupit, ku tre liderët pritet të nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi mes tyre.

“Ky është një hap i madh për të ardhmen. Bashkëpunimi politik dhe mes njerëzve sjell stabilitet dhe shumë gjëra të rëndësishme për të ardhmen e rajonit”, shprehet Vuçiç. Presidenti serb thotë se marrëveshjet do të ketë të bëjnë me “agjendën jeshile” në mënyrë që vendet e Ballkanit Perëndimor të tërheqin më shumë investime dhe të krijojnë një treg të përbashkët.

Kryeministri i RMV, Zoran Zaev thotë se gjatë Forumit Ekonomik do të diskutohet për bashkëpunimin rajonal që do të mbahet për herë të parë në Shkup. Kjo gjë thotë ai do të hapë një perspektivë të re për një lidhje më të afërt mes vendeve të rajonit. JU FTOJM TE SHT YPNI VID EON ME POS HT DUKE E HAP HAPSIREN RE KALMUESE ME POSHTE

“Shikimi ynë është përpara, për një të nesërme më të mirë, për zhvillim dhe rritje ekonomike dhe mirëqenie për popujt tanë”, shprehet Zaev në një postim në Facebook. Gjatë dy ditëve të qëndrimit në Shkup, Vuçiç, Rama dhe Zaev pritet të hedhin hapa përpara në iniciativën për Mini Schengen. Iniciativa e nisur nga Rama dhe Vuçiç deri tani ka marrë mbështetje vetëm nga Maqedonisë e Veriut. Kosova dhe Bosnje-Hercegovina por edhe Mali i Zi e kanë kundërshtuar.

Be the first to comment on "“Ky është një hap i madh”, Vuçiq publikon foton me Ramën dhe Zaev"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*