LAJM I FUNDIT: Marrveshja do te finalizohet Pavarsia e Kosoves do te pranohet


E Fundit: Kurti Nuk Po Nënshtrohet, Do Ta Sjellë Marrëveshjen Finale Dhe Do Të Pranohet Pavarësia E KosovësÇështja Kosovë-Serbi vazhdon të jetë një nga temat më të ndjeshme dhe më aktuale. Mosarritja e një marrëveshje finale ka bërë që të dyja shtetet të vazhdojnë bisedimet, shkruan “Bota sot”. Së fundi, delegacionet e të dyja vendeve u takuan në Bruksel ku biseduan për shumë çështje por pa u arritur asgjë konkrete, derisa takimi i radhës u caktuar për muajin gusht. JU FTOJM TE SHT YPNI VID EON ME POS HT DUKE E HAP HAPSIREN RE KALMUESE ME POSHTE

Mirëpo, pavarësisht që një mrrëveshje finale nuk ndodhi mes Kosovës dhe Serbisë, presidenti i Serbisë pas takimit u shpreh se takimi me Kurtin ishte një ndër takimet më të vështira që ka pasur. Pas kësaj, Vuçiq ditë më parë ka raportuar para deputetëve në Kuvendin e Serbisë mbi rrjedhën e dialogut me Prishtinën dhe situatën në Kosovë. Vuçiq atje tha se “nuk është koha për pritje të tepërta që nuk janë në përputhje me realitetin që na rrethon”. JU FTOJM TE SHT YPNI VID EON ME POS HT DUKE E HAP HAPSIREN RE KALMUESE ME POSHTE

Zvarritja nuk do ta zgjidhë këtë problem. Ne duhet ta zgjidhim këtë problem me përgjegjësi, racionale dhe strategjike. Nuk ka më shumë se 95,000 Serbë dhe jo më shumë se 1,350,000 shqiptarë. Qëndrimi i serbëve ndaj shqiptarëve është 1:15 “, deklaroi ai dhe shtoi se “nuk kemi nevojë për një konflikt të ngrirë”.

Be the first to comment on "LAJM I FUNDIT: Marrveshja do te finalizohet Pavarsia e Kosoves do te pranohet"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*