LAJMI I FUNDIT: Nga Amerika I qojn Selam Daçiqit ja cka duhet te pranoj per Kosoven


Profesori dhe eksperti amerikan për politikën dhe çështjet e Ballkanit, Alon Ben-Meir, i ka reguar kryetarit të Parlamentit të Serbisë Ivica Daçiq. Ky i fundit, ka thënë se pavarsisht thirrjeve të Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Serbia nuk do të vendosë s4n ksione kundër “mikut të saj”, Rusisë. JU FT OJM TE SHT YPNI VID EON KE TU

E sipas profesorit amerikan, Serbia nuk do të ketë të ardhme perëndimore, nëse ia kthen shpinën BE-së dhe SHBA-së, përcjell AlbKos News. Ai ka kërkuar nga Beogradi që të njoh pavarësinë e Kosovës dhe të mos qëndrojë “mik i ngushtë” i Vladimir Putinit. JU FT OJM TE SHT YPNI VID EON KE TU

Reagimi i Ben-Meir në Facebook: Megjithëse është një kandidate për anëtarësim në BE, Serbia u zotua të mos vendosë kurrë sa.nksi.one ndaj Rusisë. Pavarësisht thirrjeve nga BE-ja dhe SHBA-ja që Serbia duhet të qëndrojë larg Putinit, Beogradi zyrtarisht deklaroi se Rusia është aleati më i mirë i Serbisë dhe mbron “integritetin e saj terit0 r1al”, duke iu referuar pavarësisë së Kosovës.

Ivica Daçiq, kryetari i parlamentit serb, tha se “pavarësisht presionit”, Serbia kurrë nuk do të vendosë s4n.ks1.one kundër “mikut të saj Rusisë”. E vërteta është se Serbia nuk do të ketë një të ardhme perëndimore nëse ata i kthejnë shpinën BE-së dhe SHBA-së. Beogradi më shpejt se sa më vonë duhet të njohë realitetin e pavarësisë së Kosovës dhe se një e ardhme në BE nuk është e mundur derisa qëndron miq të ngushtë me Putin.

Be the first to comment on "LAJMI I FUNDIT: Nga Amerika I qojn Selam Daçiqit ja cka duhet te pranoj per Kosoven"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*