LDK-Së I Vjen ULTIMATUMI Nga Amerika: Ja Çka Ndodh Nëse Nuk E Votoni Vjosa Osmanin Për Presidente


Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), pas zgjedhjes së kryetarit dhe kryesisë së re tani gjendet para një sfidë tjetër politike. Posti i presidentit është dilema e radhës e LDK-së, të votojë pro kandidates për president, Vjosa Osmani apo të kundërshtojë një gjë të tillë. Hvp videvnn 5 svkonda dhe shfvqen pvmjet eksklvzive

Nëse dështon zgjedhja e presidentit të ri, atëherë vendi rrezikohet nga një palë zgjedhje të reja parlamentare dhe duke parë dështimin e madh me 14 shkurt, LDK-së nuk duket se i konvenon një gjë e tillë. Nijazi Halili, anëtar i Akademisë Shqiptare Amerikane për Shkencë dhe Arte në SHBA, në një prononcim për gazetën “Bota sot” ka komentuar zgjedhjen e presidentit të ri të vendit. Hvp videvnn 5 svkonda dhe shfvqen pvmjet eksklvzive

Ai përmendi dhe mbështetjen e zëvendës ndihmës sekretarit të SHBA-së, Matthew Palmer për Vjosa Osmanin dhe kërkesën për ta votuar atë si president. Halili paralajmëroi deputetët e LDK-së se çfarë mund të ndodhë nëse nuk veprojnë konfrom politikave amerikane. “E saktë se Vjosa Osmani është kandidate kryesore për presidente, pasi qe vota e ndalur nga qytetarët e forcojë pozicion e saj, karshi kandidatëve tjetër pretendent për postin e te parit te vendit. Hvp videvnn 5 svkonda dhe shfvqen pvmjet eksklvzive

Kandidaturën e Vjosa Osmani e ka mbështetur edhe Zv/ndihmës sekretari i SHBA-së, Mattheë Palmer, me një letër drejtuar subjekteve politike, ditë më parë, kjo jep të kuptoj se deputetët e LDK duhet të tregohen mjaft përgjegjës dhe të veprojnë konform politikave amerikane, çdo veprim kundër politikës amerikane dëmton rëndë imazhin pozicionin e shtetit në politikën e jashtme”, deklaroi ai. Hvp videvnn 5 svkonda dhe shfvqen pvmjet eksklvzive

Tutje, Halili potencoi se LDK duhet ta votojë Vjosa Osmanin pa hezitim, pasi nëse vepron ndryshe mund ta përballet me pasoja të mëdha. “Sa i përket subjektit politik te LDK-se, a duhet të votojë pro apo kudër Vjosa Osmani, për presidente të vendit? Mendimi im është që LDK-ja, duhet pa hezitim të votojë pro Vjosa Osmani, përndryshe pasojat dhe faturën do e vuan direkt ky subjekt politik pa u futur në analizat dhe rezultate e 14 shkurtit”, nënvizoi profesori.

Mirëpo, ai shpreson se kryesia e re nuk do të veprojë sipas mendësisë dhe politikës së vjetër, pasi tani janë në dijeni për pasojat që mund ta godasin këtë parti politike nëse vendi shkon në zgjedhje të reja. “Pas reformimit te LDK mendoj se kryetari i ri dhe kryesia e re nuk do të veprojnë me mendësinë dhe politikën e vjetër, sepse tani janë në dijeni për pasojat eventuale që mund ta godasin këtë subjekt politik, pas reformave politike të këtij subjekti.

Si përfundim nëse nuk votohet pro Vjosa Osmani për presidente, rrezikon që vendi të shkoj në zgjedhje të reja e pasojat më së shumti do ta godasin Lidhjen Demokratike të Kosovës”, përfundoi anëtar i Akademisë Shqiptare Amerikane për Shkencë dhe Arte në SHBA, Njazi Halili. Hvp videvnn 5 svkonda dhe shfvqen pvmjet eksklvzive

Be the first to comment on "LDK-Së I Vjen ULTIMATUMI Nga Amerika: Ja Çka Ndodh Nëse Nuk E Votoni Vjosa Osmanin Për Presidente"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*