“Nuk mund të pajtohem dot”: Ish-Kancelari Schröder distancohet nga shoku i tij Putin


Në Kremlin në Moskë, ish-kancelari Gerhard Schröder uron Vladimir Putin për inaugurimin e tij. Ish-kancelari Gerhard Schröder kritikoi Presidentin rus Vladimir Putin me fjalë jashtëzakonisht të rrepta. Në një intervistë, Schröder gjeti fjalë të qarta kundër Putinit për shkak të aneksimit të Krimesë – dhe afërsisë me AfD. Ai nuk mund ta kuptonte atë. Hvp videvnn 5 svkonda dhe shfvqen pvmjet eksklvzive

Për herë të parë, ish-Kancelari Gerhard Schröder ( SPD ) u distancua ndjeshëm nga Presidenti rus Vladimir Putin me synimin për aneksimin rus të gadishullit ukrainas të Krimesë. Në revistën “Spiegel” Schröder foli për një “shkelje të qartë të së drejtës ndërkombëtare”. Por ai vazhdoi të hidhte poshtë sanksionet kundër Rusisë. Hvp videvnn 5 svkonda dhe shfvqen pvmjet eksklvzive

“Unë nuk mendoj kështu, sepse nuk shoh se çfarë efekti ato duhet të arrijnë,” tha Schröder për “Spiegel”. Ai u shpreh me bindje: “Nuk do të ketë president rus që tërheq vendimin për kthimin përsëri të Krimesë”. Rusia aneksoi Krimesë në 2014. Në raste të tjera, gjithashtu, Rusia ka tejkaluar kufijtë “që nuk duhet të tejkaloheshin”, tha Schröder, i cili është në miqësi të ngushtë me Putinin. Si shembull, ai gjithashtu përmendi “sulmin e hakerëve në Bundestag dhe ndër vende të tjera”, për të cilën Rusia mbetet përgjegjëse.

Schröder kritikon marrëdhëniet e Kremlinit me AfD.Ish-Kancelari gjithashtu kritikoi marrëdhëniet e Kremlinit me partitë ekstremiste të krahut të djathtë si AfD . “Unë mendoj se ky është një gabim. Unë nuk mund ta kuptoj atë,” theksoi ai. Schröder kritikohet vazhdimisht për afërsinë e tij me Putinin. Ish-Kancelari Federal gjithashtu mban një pozitë të lartë për Gazprom Group, i cili është i lidhur ngushtë me shtetin rus. Në këtë kontekst, ashtu si socialdemokratët e tjerë, ai po promovon në mënyrë të prerë ndërtimin e tubacionit të diskutueshëm të Detit Baltik Nord Stream 2.

Be the first to comment on "“Nuk mund të pajtohem dot”: Ish-Kancelari Schröder distancohet nga shoku i tij Putin"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*