Për herë të parë një kryeministër spanjoll do të jetë përballë një kryeministri kosovar në Slloveni


Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez do të merr pjesë në takimin e BE-së me Ballkanin Perëndimor në Brdo të Sllovenisë ku do të jetë i pranishme edhe kryeministri kosovar Albin Kurti. Kjo është hera e parë që Spanja ulet ballë për ballë me udhëheqësit kosovarë në një samit europian.

Vendimi i Sanchez është i ndryshëm nga ai i paraardhësit të tij Mariano Rajoy, i cili ishte larguar nga një samit i ngjashëm në Bullgari në vitin 2018 për të shmangur takimin me udhëheqësin kosovar në mes të krizës katalanase.

Megjithatë, nuk është hera e parë që Sanchez merr pjesë në një samit europian me përfaqësuesit kosovarë. Në vitin 2020, në mes të pandemisë, kreu i Qeverisë së Spanjës mori pjesë në një videokonferencë me përfaqësuesit e Qeverisë së Kosovës. JU FTOJM TE SHT YPNI VID EON ME POS HT DUPOSHTEKE E HAP HAPSIREN RE KALMUESE ME

Së bashku me Qipron, Greqinë, Rumaninë dhe Sllovakinë, Spanja është një nga pesë shtetet europiane që nuk e njohin Kosovën shtet, por ajo ka mbështetur dialogun Kosovë-Serbi “në mënyrë që ata të arrijnë një marrëveshje që është e mirë për të dy palët dhe që respektojnë ligjin ndërkombëtar në çdo kohë”. Ashtu si vitin e kaluar, në këtë samit nuk do të ketë flamuj apo simbole kombëtare. Për më tepër, nuk do të ketë asnjë aludim për pozitën e kryeministrit Albin Kurti. JU FTOJM TE SHT YPNI VID EON ME POS HT DUPOSHTEKE E HAP HAPSIREN RE KALMUESE ME

Siç shkruan mediumi spanjoll “La Razon”, Qeveria e Spanjës është e kënaqur me ndjeshmërinë që ka treguar vendi pritës për organizimin e takimit dhe garancinë për asnjëanësi që u mor në takimin e mëparshëm me videokonferencë të organizuar nga Kroacia. “Strategjia e të gjitha qeverive spanjolle ka qenë shmangia e takimeve personale me udhëheqësit dhe diplomatët kosovarë në takimet europiane dhe ndërkombëtare nga frika se kjo mund të nënkuptojë një njohje faktike të vendit ballkanik. Sidoqoftë, askush nuk përjashton se një fotografi e pakëndshme mund të shpëtojë përgjatë këtij samiti”, shkruan ky medium.

Megjithatë, pjesëmarrja e Sanchezit në samit së bashku me kreun kosovar nuk do të thotë në asnjë mënyrë që Spanja do të ndryshojë qëndrim ose që mendon të heqë veton e saj për njohjen e Kosovës si vend i pavarur. Partitë që mbështesin pavarësinë katalanase në të kaluarën e kanë konsideruar Kosovën si një simbol të aspiratave të tyre edhe për shkak të vendimit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë që ishte në favor të pavarësisë së Kosovës. JU FTOJM TE SHT YPNI VID EON ME POS HT DUPOSHTEKE E HAP HAPSIREN RE KALMUESE ME

Be the first to comment on "Për herë të parë një kryeministër spanjoll do të jetë përballë një kryeministri kosovar në Slloveni"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*