Rusia Dhe Gjithë Serbia Bien Në “Dy Gjunje” Pas Deklarates Se Edi Rames Për Bashkim Të Shqipërisë me Kosovën!! Rusia: E Papranueshme

Zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme ruse, Maria Zakharova ka thënë se Moska e konsideron të papranueshme deklaratën e Ramës dhe pret një reagim siç e ka quajtur “të përshtatshëm nga Perëndimi”. JU FTOJM TE SHT YPNI VID EON ME POS HT DUKE E HAP HAPSIREN RE KALMUESE ME POSHTE

“Ne e konsiderojmë deklaratën e bërë nga kryeministri shqiptar Edi Rama për bashkimin e Shqipërisë dhe Kosovës si krejtësisht të papranueshme. Promovimi i zbatimit të planit të” Shqipërisë së Madhe “është në kundërshtim të plotë me dispozitat e Rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB -së dhe minon stabilitetin në Ballkan,” tha Zakharova. Për Moskën, është veçanërisht e çuditshme që ky pozicion, i cili kundërshton një vendim themelor për zgjidhjen e konfliktit, “shpallet një qëllim kryesor në karrierën politike të udhëheqësit të një vendi ballkanik ,” shtoi zëdhënësja e ministrisë së jashtme ruse.

“Pozicione të tilla nuk janë në përputhje me përpjekjet e përbashkëta të Beogradit dhe Tiranës për të krijuar një treg të vetëm. Ne mezi presim të dëgjojmë një përgjigje të përshtatshme nga rojet perëndimore të projektit të” ndërtimit të kombit “në Kosovë ndaj kësaj sfide të hapur.

Ne jemi të mahnitur që thirrjet e tilla subversive po injorohen ndërsa Beogradi po kritikohet për nismat e tij humanitare për” botën serbe “,të cilat janë të justifikuara dhe në përputhje me të drejtën ndërkombëtare.”- tha më tej ajo. JU FTOJM TE SHT YPNI VID EON ME POS HT DUKE E HAP HAPSIREN RE KALMUESE ME POSHTE

Be the first to comment on "Rusia Dhe Gjithë Serbia Bien Në “Dy Gjunje” Pas Deklarates Se Edi Rames Për Bashkim Të Shqipërisë me Kosovën!! Rusia: E Papranueshme"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*