Serbia Ne Zi’Presidentja Vjosa Osmani Jep Lajmin E Madh Per Kosoven Qe E Mori Nga Amerika:”Për ne, sovraniteti i Kosovës është i pacenueshëm!!

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, priti sot në takim të ngarkuarin me punë në Ambasadën e SHBA-ve në Kosovë, Nicholas J. Giacobbe, me të cilin diskutuan për zhvillimet e fundit në vend pas vendimit për reciprocitet të targave me Serbinë. Presidentja Osmani ka deklaruar se Serbia po tenton ta des’ tab1lizojë situatën, gjë që sipas saj është në vazhdën e përpjekjeve ruso-serbe për zhbërjen e të arriturave të SHBA-ve, BE-së, dhe NATO-së në Kosovë dhe rajon.

Në këtë kontekst, Presidentja Osmani tha se vendimi i institucioneve të Republikës së Kosovës për zbatimin e reciprocitetit me targa është i ligjshëm. Ajo vuri theksin te fakti se zbatimi i kësaj mase nga institucionet tona është në përputhje të plotë me Marrëveshjen e dakorduar në Bruksel, por e cila nuk është zbatuar nga ana e Serbisë.

Osmani e bëri të qartë po ashtu që Kosova në asnjë moment nuk ka qëllim të eskalojë situatën. Në veçanti, ajo potencoi se përkushtimi kryesor i institucioneve të vendit është mirëmbajtja e rendit dhe ligjit si dhe mbrojtja e secilit qytetarë në Republikën tonë. Duke folur për procesin e dialogut, Presidentja Omani konfirmoi se Kosova mbetet e përkushtuar për vazhdimin e tij dhe ritheksoi rëndësinë e trajtimit të barabartë të palëve të përfshira në të.

Ndërsa, Giacobbe potencoi se për SHBA-të, sovraniteti i Republikës së Kosovës është i pacenueshëm, duke shtuar se dialogu është mënyra e duhur për të vazhduar tutje. Ky takim i Osmanit me Giacobbe vie një ditë para zhvillimeve të cilat parashihen për ditën e nesërme në Bruksel ku në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, i pranishëm do të jetë edhe një nga zyrtarët e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Be the first to comment on "Serbia Ne Zi’Presidentja Vjosa Osmani Jep Lajmin E Madh Per Kosoven Qe E Mori Nga Amerika:”Për ne, sovraniteti i Kosovës është i pacenueshëm!!"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*