“Turqia po furnizon Serbinë, Kosova na ka ne”: Intervista e Majkos bën bujë


Presidenti serb Aleksandër Vuçiç kërcënoi hapur me Iuftë Kosovën dhe shqiptarët duke marrë si shembull atë që ndodhi në Nagorni Karabakh mes armenëve etnikë dhe Azerbajxhanit. Vuçiç tha se mes serbve dhe shqiptarëve ka një konflikt të ngrirë dhe ai mund të shkrijë duke sjellë pasoja të rënda. Hap foton e me poshtme dhe per 5 sekonda dhe shfaqen pamjet ekskluzive

Një deklaratë e tillë riktheu kujtimet e pak më shumë se 20 viteve më parë kur forcat serbe masvkronin shqiptarët në Kosovë, ndërsa Vuçiç bëntë zëdhënësin e Millosheviçit. Pandeli Majko është një ndër personazhet e rendësishëm të ngjarjeve të rënda të asaj kohe, ku në detyrën e kryeministrit iu desh të përballej me një krizë si ajo e Kosovës, me dhjetra mijëra të shpërngulur që u nevojitej kujdes dhe ushtrinë serbe që kishte hyrë në kufi. Hap videon 5 sekonda dhe shfaqen pamjet ekskluzive

Ajo që Majko tha në ABC ka rikthyer debatin nëse Turqia është apo jo aleati ynë strategjik ndërkohë që furnizon me dronë varsës Serbinë, ndërsa këtu kërkon mbyllje shkollave. Majko për dronët turq në Serbi: Ne kemi tre marrëdhënie strategjike që kanë të bëjnë me tre fqinjët tanë të rëndësishëm, Turqia ka një distancë, por ne e konsiderojmë distancë goxha të afërt. Kemi të bëjmë me Italinë, Greqinë dhe Turqinë. Turqia po furnizon me aramtim Serbinë, po e dimë, mendoj se secilido e kupton që ne mbajmë shënim. Hap videon 5 sekonda dhe shfaqen pamjet ekskluzive

Be the first to comment on "“Turqia po furnizon Serbinë, Kosova na ka ne”: Intervista e Majkos bën bujë"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*